Ufohavaintotietokanta
Tervetuloa katselemaan Suomen Ufotutkijoiden Ufohavaintotietokantaa! Tietosuojaseloste
Ufohavainnon numero 2692 tiedot:
Ufohavainnon kommenttiosioon
Havaintoa koskevat kuvat:
Kuva  
Havaintoa koskevat videot:
Ei videotiedostoja
Havaintoa koskevat äänitiedostot:
Ei äänitiedostoja
Havainnon yksityiskohdat
Havainnon kuvaus:
Klo 3:57-3:58 kerrostalon ylitse (Keijärvestä suoraan kohti Tampereen keskustaa) lensi oranssi valopallo jota ympäröi kirkkaasti loistava ns. ristin muoto - Luulin esinettä ensin tavalliseksi meteoriitiksi, mutta kohde lensi aika matalalla (hieman matalan pilvimuodostelman yläpuolella) loistaen kirkkaasti. Esineessä huomioni kiinnitti tasainen oranssi ristin muotoinen valo loistaen ympärillä (ohessa huonosti tehty havainto illustraatio - Ei ollut yhtä suttuinen ja oikeassa kohteessa suoremmat reunat) - Olen monesti nauhoittanut ja nähnyt meteoriittejä (sekä satelliitteja) laskeutuvan, mutta ei ole ollut kyseistä ristin muotoa - Vai sattuisiko olevan vain ovelasti palava tavallinen taivaan kappale? Palo pysyi täysin tasaisena (ei lähtenyt ns. irtoavia kappaileita) ja seurasin yllä lentävää tuli ristiä n. 3-4 sekunnin ajan kunnes katosi pilvien taakse. Nopeus vähintään 600-700km/s - Tarkastin yleiset tutkat lentokoneiden (esim. armeija harjoitukset), helikoptereiden, satelliittien/dronejen varalta, mutta en nähnyt alueella yhtään konetta tai kohdetta ilmassa/laskeutuvan.
Kellonaika:
03:58Päivämäärä:
16.4.2025Kesto kellosta:
3:57 - 3:58
Havaintopaikka
Havaintopaikka:
YlöjärviKylä tai kaupunginosa:
Urkonmäki
Ilmansuunta, jossa kohde näkyi
Kulma, jossa kohde näkyi
Koko- ja etäisyysarviot
Säätila havaintohetkellä
Tuulen suunta:
Ei tuultaTuulentyyppi:
tasainenPilvisyys:
puolipilvistäSade:
eiLämpötila:
3
Meteorologiset ilmiöt
Astronomiset ilmiöt
Astronomiset ilmiöt:
kuuAstronomiset ilmiöt:
tähdet
Havainnonteon yksityiskohtia
Havaintoa täydentävät tiedot
Kohteen ulkonäkö
Kohteen muoto:
Pyörä/ovaali keskeltä, ulkoreunat ristimäinenKohteen ääriviivat:
utuisetKohteen väri:
monivärinenKuvaile väri:
Kirkkaan oranssi ristin keskikohdasta ja kirkkaan keltainen ympäröivässä ns. ristimuodostelmassa.
Kohteen liikkuminen
Liikkuiko kohde tasaisella nopeudella:
kylläKuvaile liike:
n.600-700km/s vähintään aivan tasainen nopeus koko havainnon ajanPysähtyikö kohde:
eiNäyttikö kohde tai osa siitä pyörivän:
eiMiten kohde katosi näkyvistä:
Katsoin parvekkeella toista kohdetta jonka ajattelin laskeutuvan Pirkkalan kentälle (vain yksi tasaisesti välkkyvä valkoinen valo, matala tasainen lento korkeus joka teki U-käännöksen - Ei myöskään tosin näkynyt tutkassa?) ja sen jälkeen kerrostaloni ylitse lensi tuo haamumainen tuliristi.
Kohteen valot, äänet ja muut vaikutukset
Loistiko kohde valoa:
kylläKuvaile loistaminen:
Kirkkaan oranssi keskeltä, kirkkaan keltainen reunoiltaValaisiko kohde ympäristöä:
kylläOliko kohteessa erillisiä valoja:
kylläKuvaile valot:
Outoa että esineen edellä loisti kirkas oranssi/keltainen tasaien valo joka teki ristin muodonKuuluiko kohteesta ääntä:
eiTuntuiko lämpöä tai muuta fyysistä vaikutusta:
eiTuntuiko hajua:
eiEsiintyikö sähkölaitteissa häiriöitä:
eiOliko kohteella vaikutusta eläimiin:
eiAiheuttiko kohde pelkoa:
eiAiheuttiko kohde psyykkisiä vaikutuksia:
eiJättikö kohde jälkeensä valo-, savu-, ym. juovan tai ilmavirtauksen:
eiJättikö kohde jälkeensä näkyviä merkkejä maastoon:
ei
Muita tietoja
Kuvaile suhtautumistasi tunnistamattomiin lentäviin kohteisiin ennen havaintoasi ja sen jälkeen. Jos suhtaumisessasi tapahtui muutoksia, selitä miksi:
Kaikkea kannattaa kyseenalaistaa.Ilmoititko havainnostasi sanomalehdille tai viranomaisille:
eiPäivämäärä ja paikka:
16.4.2025 Ylöjärvi
Tutkijakommentit
(Ufotutkijat eivät ole vielä kommentoineet havaintoa.)
Havaintoa koskevat muut kommentit (1 kpl)
Huomioi asiallisuus kommenteissa. Täytä kaikki kentät tai kommenttia ei julkaista. Myös asiaton kielenkäyttö voi johtaa kommentin hylkäämiseen.
Nimimerkin maksimipituus. 40 merkkiä.
Kommentin maksimipituus: 200 merkkiä
Nykyiset kommentit (sivu 1)
Jukka
Tuskinpa sinä olisit sitä edes kerennyt näkemään jos se olisi liikkunut 500 - 600 km/s liikkunut. 500 km = 1800000 km/h ja 600 km/s = 2160000 km/h.
17.04.2025 22:23:00
Mene sivulle: 1
Sivun alkuun